جکوزی

جکوزی

جکوزی چیست؟

جکوزی یا وان حمام ماساژ (Whirlpool) یک وسیله آبگرم‌کننده است که برای ارائه تجربه آبگرم و ماساژ به کاربران استفاده می‌شود. جکوزی‌ها معمولاً در حمام‌ها یا اتاق‌های ماساژ قرار می‌گیرند و شامل یک وان عمیق است که دارای فواره‌های هوا یا آب است. این فواره‌ها باعث تولید جریان‌های آب یا هوایی در حوضچه می‌شوند که باعث ماساژ و تحریک عضلات بدن می‌شود.

جکوزی‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند برای:

  • آرامش و رفع خستگی و استرس
  • بهبود عملکرد خواب و کاهش مشکلات خواب
  • تسکین دردهای عضلانی و مفصلی
  • بهبود گردش خون و سیستم ایمنی بدن
  • افزایش ترشح پروتئین‌های اندورفین که باعث ایجاد حالت خوشحالی می‌شود.

از طریق کنترل‌های مختلف می‌توانید دما و شدت جریان آب یا هوا را تنظیم کنید تا تجربه ماساژ مطلوب خود را داشته باشید.

از دیگر مقالات سپرو : سرامیک استخری

جکوزی

انواع جکوزی

جـکوزی‌ها در انواع مختلفی طراحی شده‌اند، که هر یک ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود را دارند. برخی از انواع رایج جکوزی‌ها عبارتند از:

جکوزی استاندارد

این نوع جـکوزی دارای وانی عمیق است که فواره‌های آب و هوا را دارد. معمولاً دارای صندلی‌هایی برای جا به جایی آسان و مراقبت از راحتی کاربران است.

جکوزی بادی

این نوع جـکوزی دارای فواره‌های هوا است که باعث ایجاد حباب‌های هوا در آب می‌شوند. این حباب‌ها به احساس ماساژ نرم و آرامش بیشتر کمک می‌کنند.

جکوزی آب و هوا

این نوع جکوزی دارای فواره‌های هوا و آب است. ترکیب این دو باعث ایجاد جریان‌های آبی و هوایی قوی‌تر و موثرتر برای ماساژ می‌شود.

جکوزی سالن اسپا

این نوع جکـوزی‌ها در سالن‌های اسپا و ماساژ مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها دارای ویژگی‌های خاصی مانند صندلی‌های متحرک، سیستم‌های ماساژ پیشرفته و تجهیزات اضافی برای تجربه بهتر ریلکسیشن و آرامش هستند.

جکوزی خانگی قابل حمل

این نوع جکـوزی‌ها قابلیت حمل آسان و نصب در مکان‌های مختلف را دارند. آنها با استفاده از باد شارژ می‌شوند و معمولاً در اندازه کوچکتری قابل استفاده هستند.

جکوزی الکترونیکی

این نوع جکـوزی‌ها دارای کنترل‌های الکترونیکی هستند که شما را قادر می‌سازند تا تنظیمات مختلفی مانند دما، شدت جریان و نوع ماساژ را تغییر دهید.

سایز جکوزی

انواع سایز جکوزی

مهمترین نکته در انتخاب سایز مناسب جکـوزی، ابعاد محیطی است که جـکوزی در آن نصب و یا ساخته می‌شود. همچنین باید در نظر بگیرید که چند نفر به طور همزمان میخواهند از استخر استفاده کنند. جکـوزی ها به صورت بتنی یا پیش ساخته می باشند. یکی از انواع جـکوزی های پیش ساخته، جکـوزی بادی بوده و قیمت کمتری نسبت به سرامیکی دارد و سبک و قابل حمل می‌باشند.

فروشندگان جـکوزی ، وان های آب گرم را به سه دسته کوچک، متوسط ​​و بزرگ دسته بندی می کنند:

– جـکوزی کوچک (2 تا 4 نفر)

ابعاد در نظر گرفته شده برای وان جکوزی کوچک در هنگام ساخت، طول وان بین 110 تا 140 و عرض وان بین 70 الی 75 می‌باشد. این نوع جـکوزی همچنین برای دو یا سه نفر مناسب است.

– جکوزی متوسط ​​(4-6 نفر)

ابعاد وان جکـوزی خانگی در این دسته از محصولات با طول 140 الی 160 و عرض 70 الی 80 سانتیمتر می‌باشد. این نوع جـکوزی ها مناسب برای 4 تا ۶ نفر می باشد.

– جکوزی بزرگ (بیش از ۷ نفر)

این نوع جـکوزی به عنوان جـکوزی بزرگ شناخته می‌شود و قادر است هفت نفر یا بیشتر را در خود جای دهد. ابعاد طول و عرض وان در این سایز بیش از 200 سانتیمتر است. جکـوزی بزرگ برای منازلی که محدودیت فضا برای نصب وان جکـوزی خانگی را ندارند، انتخاب ایده‌آلی است.

به علاوه، علاوه بر طول، عرض و ارتفاع، اندازه گیری سومی نیز وجود دارد که هنگام در نظر گرفتن یک جـکوزی به کار می رود: عمق آب. به طور معمول، یک جـکوزی تا زمانی که آب حدود پنج اینچ از لبه آن فاصله داشته باشد پر می شود. این بستگی به اندازه بدن شما و همچنین به اندازه و شکل ساختار جـکوزی دارد.

تفاوت جکوزی وسونا

تفاوت سونا و جکوزی

سونا وجكوزي دو نوع از محبوبترين امکانات در سپا و مراکز آبگرم هستند. این دو امکانات به تفاوت‌های مختلفی در مورد حرارت، رطوبت و استفاده ارائه می‌دهند.

حرارت

سونا یک اتاق کاملاً بسته است که با استفاده از منابع حرارتی مثل سنگ‌های گرم و حرارت خشک، دمای بالا و خشکی را فراهم می‌کند. در سونا، دمای هوا ممکن است به حدود ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد برسد. در مقابل، جكوزي یک وان توپولوژی با آب گرم است که دمای آب معمولاً بین ۳۷ تا ۴۰ درجه سانتیگراد است. این گرمای آب باعث ایجاد تأثیر آرام‌بخش بر روی عضلات و استراحت شما می‌شود.

رطوبت

سونا تمایل دارد در محیط خشک عمل کند، در حالی که جكوزي رطوبت زیادی دارد. در سونا، هوا خشک و بدون رطوبت است، در حالی که جكوزي با آب پر است. این تفاوت رطوبت باعث ایجاد احساس‌های متفاوتی مثل خشکی یا لطافت بر روی پوست شما می‌شود.

 استفاده

سونا به عنوان یک امکانات تمام کننده فعالیت‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از ورزش، سونا می‌تواند به عضلات کمک کند تا استراحت کنند و انرژی بازیابی شود. از سونا می‌توان برای تعقیب آرامش و استراحت هم استفاده کرد. در مقابل، جكوزي اغلب برای لذت بردن و استراحت استفاده می‌شود. آب گرم در جكوزي به شما اجازه می‌دهد در آرامش و راحتی شناوری کنید و لذت ببرید.

با این حال، می‌توانید هر دو امکانات را در برخی از مکان‌های تفریحی یا خانه‌ها پیدا کنید و در نهایت انتخاب بین سونا و جكوزي بستگی به ترجیحات شخصی شما دارد.

جکوزی

فواید جکوزی

جکوزی یکی از امکانات آبگرم است که به شما فواید متعددی ارائه می‌دهد. در زیر، برخی از فواید اصلی جکـوزی را برای شما آورده‌ام:

آرامش و استراحت

استفاده از جکوزی می‌تواند به شما کمک کند تا استرس و فشار روزانه را کاهش دهید و حالت آرامش و استراحت را تجربه کنید. آب گرم و جنبش آرام در جکـوزی باعث آرامش عضلات و روان شما می‌شود.

ارتقای سلامت پوست

آب گرم در جکـوزی می‌تواند بازکنندهٔ منافذ پوست شما باشد و به تمیز کردن پوست و از بین بردن آلودگی‌ها و سموم کمک کند. این فرآیند می‌تواند به بهبود برخی مشکلات پوستی مانند جوش، آکنه و التهابات کمک کند.

تسکین دردها و التهابات

آب گرم جـکوزی می‌تواند به کاهش دردهای عضلانی و مفصلی، مانند درد عضلات پس از ورزش یا التهابات مفاصل کمک کند. همچنین، جنبش آرام در آب جکـوزی می‌تواند به بهبود خونرسانی و کاهش التهابات کمک کند.

بهبود خواب

استراحت در آب گرم جـکوزی قبل از خواب می‌تواند بهبود کیفیت خواب شما را تسهیل کند. حرارت آب و اثر آرامش‌بخش آن باعث آرامش عمیق تر در بدن شما می‌شود و میزان خواب بهتر شما را افزایش می‌دهد.

 افزایش سطح تجربه زندگی

استفاده از جکـوزی می‌تواند لحظاتی از لذت و آرامش را تجربه کنید. باقی‌ماندن در آب گرم، ایجاد حس شناوری و شادابی بر روی شما می‌گذارد و لحظات تفریحی ممتازی ایجاد می‌کند.

 بهبود عملکرد قلب و عروق

استفاده منظم از جکـوزی می‌تواند منجر به گشاد شدن عروق خونی و بهبود گردش خون در بدن شما شود. این فرآیند می‌تواند فشار خون را کاهش دهد و به عملکرد سالمتی قلب کمک کند.

 

برچسب ها: بدون برچسب

اضافه کردن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *