سرامیک پرسلان

سرامیک پرسلان

سرامیک پرسلان چیست؟

 سرامیک پرسلان از خاک رس تشکیل شده است، اما نه هر نوع خاک رس. خاک رس مورد استفاده در ساخت پرسلان معمولاً خاک رس چینی است و دارای مقدار زیادی کائولینیت، سیلیس ، فلداسپات و دیگر اکسیدهای معدنی است. این ترکیب ها با هم منجر به مقاومت و دوام بالای پرسلان می شوند.

این مواد پس از مخلوط شدن در کوره در دمای بین ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد و به مدت ۲ ساعت پخته می شوند. دمای بالا و فشار زیاد باعث تراکم قابل توجه و ساختاری متخلخل نشدنی برای پرسلان می شود. استحکام و ماندگاری بی نظیر سرامیک پرسلان به همین دلیل است که در فرآیند تولید (با فشار و دمای بسیار بالا) شکل می گیرد. 

کاشی پرسلانی به دلیل مقاومت و استحکام بیشتر خود در مقابل کاشی و سرامیک‌های سنتی و معمولی، برای استفاده در فضاهای بیرونی ساختمان بسیار مناسب و پرطرفدار است. این کاشی، علیرغم قیمت بالاتر، به دلیل مقاوم بودن و عدم نفوذپذیری، برای انتخاب در نظر گرفته می‌شود.

هم‌اکنون، کاشی‌های پرسلانی جزئی از جدیدترین فناوری‌های صنعت سرامیک هستند.

پوشش رویه سرامیک پرسلان

پوشش رویه سرامـیک پرسـلان از دو مرحله تشکیل می‌شود. در مرحله اول، پرسلان از کوره خارج می‌شود و سطح خشن و زبری دارد که نامناسب برای استفاده در فضاهای داخلی است. بنابراین، در مرحله دوم، پوشش رویی اعمال می‌شود.

پوشش رویه سرامیک پرسـلان دارای دو نوع است: لعاب و پولیش.

در پوشش لعاب سرامیک پرسلان، لعاب با طرح یا بدون طرح روی سطح پرسلان اعمال می‌شود و سپس به کوره برگردانده می‌شود تا لعاب به طور کامل بچسبد. لعاب باعث می‌شود سطح پرسلان صیقلی، بدون تخلخل و ضد لک شود.

در روش پولیش سطح سرامیـک پرسلان، پس از تولید، سطح سرامیک با استفاده از دستگاه‌ها و برس‌های مختلف پرداخت و پولیش می‌شود. سرامیک‌هایی که به این روش پرداخت و پولیش می‌شوند، سرامیک سوپر پولیش نامیده می‌شوند.

بعضی از سرامیک‌های پولیش شده دارای منافذ ریزی در سطح خود هستند که باعث جذب آب و آلودگی می‌شوند. برای رفع این مشکل، از پوشش نانو استفاده می‌شود. سرامیـک پرسلان نانو پولیش نامیده می‌شود که دارای پوشش نانو است.

سرامیک پرسـلان نانو پولیش، یک نوع سرامـیک پرسلان است که هم پولیش شده و هم دارای پوشش نانو است. خاصیت غیرقابل نفوذ بودن سرامیک پرسلان نانو پولیش باعث شده است که در سال‌های اخیر بسیار مورد استفاده قرار گیر

سرامیک پرسلان

تفاوت بین سرامیک پرسلان لعاب شده و پولیش شده به شرح زیر است:

1. پرسلان لعاب شده دارای مقاومت بیشتری در برابر رطوبت است و جذب آب کمتری دارد، اما لغزندگی آن بیشتر است. به همین دلیل، مناسب استفاده در کف نیست، زیرا ممکن است سبب سرخوردگی شود.

2. پرسلان لعاب شده براق و یکدست است و معمولاً در دکوراسیون فضاهای داخلی برای افزایش زیبایی استفاده می‌شود.

3. سرامیک پرسلان پولیش شده سطحی با بافت متخلخل‌تر دارد و لغزندگی آن کمتر است. به همین دلیل، برای استفاده در کف فضاهای بیرونی مانند حیاط یا پارکینگ مناسب‌تر است. اما اگر پوشش نانو بگیرد، مانند پرسلان لعاب شده صاف و براق می‌شود.

سرامیک پرسلان

کاربرد سرامیک پرسلان در آشپزخانه

سرامـیک پرسلان یکی از مواد ساختمانی است که به صورت گسترده در آشپزخانه ها استفاده می شود. کاربردهای اصلی سرامیک پرسـلان در آشپزخانه عبارتند از:

سنگ پذیری

سرامیک پرسلان با استحکام بالا و مقاومت در برابر سایش، حرارت و ضربه، یک روکش بسیار مقاوم بر روی سطوح مانند توپ میز، پیشخوان، کابینت و… ایجاد می کند.

کفپوش

سرامیـک پرسلان به عنوان یک کفپوش سطحی مناسب استفاده می شود، که در برابر خط و خش و آسیب های مکانیکی مقاوم است و به آشپزخانه ظاهری زیبا و شیک می بخشد.

دیوارپوش

سرامیـک پرسلان به عنوان یک دیوارپوش مناسب و مقاوم، سطح دیوارهای آشپزخانه را ایزوله می کند و آنها را در برابر رطوبت، لکه و ضربه ها محافظت می کند.

سینک

سرامیک پرسلان برای ساخت سینک های آشپزخانه نیز استفاده می شود. این سینک ها دارای سطحی صاف، ضد باکتری و ضد حرارت هستند.

تاشوی سرامیک

در برخی طرح های سرامـیک پرسلان، تاشوهای سرامیکی که قابلیت تمام چرخش را دارند و به راحتی قابل استفاده هستند، وجود دارد.

کابینت

در برخی طراحی های آشپزخانه، سرامـیک پرسلان برای ساخت کابینت ها و درب ها استفاده می شود. این سطح ها معمولاً قابل شستشو است و به آشپزخانه ظاهری مدرن و شیک می دهد.

برچسب ها: بدون برچسب

اضافه کردن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *